
Je kent die klassieke capitulatiefoto nog wel, van de geschiedenisles op de middelbare school. Het was vijf Mei 1945, in Volkert city Wageningen. Hotel de Wereld.
Prins Bernhard, de Canadese generaal Foulkes en de Duitse generaal Blaskovitz in zijn vetleren overjas, zaten om een ruwhouten tafel en tekenden daar de capitulatie.
Een foto die suggereert dat Nederland, die stralende dag in mei, eindelijk bevrijd was na vijf jaar naziterreur en Jodenvervolging.
Nederland weer soeverein!
Maar niets was minder waar.
De prins die namens het, door vaandelvlucht inmiddels onrechtmatig geworden koningshuis, aanzat in die Wageningse bistro, toverde heus die dag de Nederlandse monarchie niet met een magische kroontjespen terug in de warme boezem van Willemien, uit de handen van Arthur Seyss Inquart, die krankzinnig genoeg, die macht door Oranjes toedoen, legitiem had overgenomen,
integendeel.
Benno zat er eigenlijk voor spekjes en bonen bij. Hoewel ze die avond vast gebroederlijk een biefstukje of een parelhoentje hebben gegeten. En weggespoeld met een frisse Riesling.
Er gebeurde die dag zelfs vrij weinig in Wageningen, behalve wat besprekingen over de afhandeling van troepen en andere logistieke details.
En dié stukken werden pas getekend op 6 mei, een dag erna, in de aula van een aanpalende school.
Saillanter detail.
De Duitse Generaal Blaskovitz, die later met “hulp” van wat SS “makkers”, zelfmoord zou plegen, gaf zich, zoals de foto suggereert, helemaal niet over aan de flamboyante Prinz Bernhard zur Lippe.
Een gebeurtenis die op zichzelf dolkomisch zou zijn geweest, omdat Benno, volgens mij, in de jaren 20 en 30 niet alleen prominent lid was van de Reiter SS, wellicht de Leibstandarte Adolf Hitler, de Flieger SA maar ook van de NSDAP en ongetwijfeld de Abwehr van Canaris. En al helemaal omdat het gezelschap van Bernhard in januari 1937 nog keurig met zijn arm omhoog stond en een traantje wegpinkte bij het Horst Wessel lied tijdens zijn huwelijk met Juul. Een “dirty job”, zo beweren boze tongen, waarvoor hij persoonlijk door Hitler was aangezocht. Om als arme maar voorname Zuchthengst, Nederland via het koningshuis, vreedzaam Heim ins Reich te manoeuvreren.
Alles für Führer und Vaterland, moet stoute Benno gedacht hebben.
Hoe hard onze lieve opa’s en oma’s ook met hun Rood Wit Blauwe vlaggetjes zwaaiden en Oranje boven zongen, in werkelijkheid kwam Nederland helemaal niet terug in handen van Oranje, laat staan van het Nederlandse volk.
De nazi’s tekenden Nederland namelijk over aan SHAEF, wat staat voor Supreme Headquarters Allied Expeditionary Force. En dat gebeurde cynisch genoeg wél op 5 mei 1945, om 8 uur ’s ochtends. Toen de bonte gordijntjes voor de ramen van die gezellige Wageningse kroeg nog potdicht zaten.
Dat was de datum waar de Duitsers op de Lüneburger Heide, ons lot in handen legden van een hele andere Bernhard. Veldmaarschalk Bernhard Montgomery. Monty. De architect van de bloederige Arnhem blunder en commandant van de 21ste Army Group.
Nederland was voor zover ik het kan nagaan, helemaal geen partij in die overeenkomst. En dat is ook volgens mij ook nooit officieel veranderd.
Vanaf dat moment wordt het heel vaag. En bleef Nederland bij mijn beste weten gewoon bezet gebied, met een dun laagje autonomie, de schijn van een constitutionele monarchie en parlementaire democratie.
Alles echter onder de dwingende schaduwmacht van de overwinnaars.
Met andere overlords, niet in Berlijn, maar in Washington en London en een prominente rol voor de familie Donner.
I don’t wish to rain on your parade, maar op 5 mei vieren wij een leugen.
Wij zijn helemaal niet soeverein.
Nederland is gewoon een soort Fort Benning, Guam. Misschien New Jersey, maar zonder federale rechten.
Nederland is een verward 80 jaar oud stiefkind, dat niet weet wie zijn echte vader is. Met een nep pappie, die een Argentijnse blondine trouwde en in haar geboorteland ook altijd met vakantie is, net als zijn opa. Toevallig in het Tiroler dorpje waar de kindertjes van alle oud nazi’s in bonis wonen. Al wheelies en donuts trekkend met zijn Porsche en bellen blazend met zijn blond schuimende speedboot. Ons verweesd en verward achterlatend.
Juliana had nog medelijden, die bolle allang niet meer.
Tsja.
Landgenoten, wij zijn niet onafhankelijk. En er is dus niks te vieren op 5 mei.
Hoe fijn het ook is om de uitgelatenheid van imitatievrijheid één dag te voelen. Eén dag net te doen alsof we zelf iets te zeggen hebben.
En hoe graag ik het gevoel van vrijheid iedereen ook gun.
Als het rood, wit, blauw zo magnifiek klappert tegen het diepe azuur van een typisch Nederlandse lentedag, zou je er ook bijna in geloven.
Nederland kreeg op 5 mei haar vrijheid niet terug. We kregen wat vriendelijker tirannen. De spijkerlaarzen verdwenen uit het straatbeeld, de Joden, Sinti, Roma, Jehova’s en homo’s en ons Fahrrad waren veilig, maar echt bevrijd zijn we nooit.
En je hoeft niet eens zo goed op te letten, om het te zien.
De ijzersterke Atlantische lobby, de Council of Foreign relations en Trilaterale hobbyclubjes waar veel van onze ministers en kamerleden lid van zijn. Onze prominente rol in Bilderberg en WEF en ons haantje de voorste gedrag in Coalitions of the Willing.
Als er weer eens huwelijkstenten in Afghanistan, ziekenhuizen of kleuterscholen in Bagdad of Tripoli moet worden gebombardeerd er clusterbommen moeten worden geleverd aan Israel of er via de Amsterdamse Zuid As triljoenen moeten worden rondgepompt in de Oekraïense bloedgeld wasmachine, staan wij vooraan te wapperen met ons vingertje in de lucht.
Onze vrijheid is een leugen. Maar wisten we dat niet eigenlijk al? Een leugen, zoals alles een leugen is.
Van de schadelijkheid van roomboter en de gezondheid van Jus d Orange tot de vorm van de aarde en onze hele geschiedenis.
Alleen ons gevoel, dát is geen leugen.
Het gevoel over ons Nederland, vrij of niet. Nochtans ons geboorteland.
Het land waarin we zijn verankerd. Waaraan we door de geschiedenis zijn vastgeklonken.
Veroverd op de zee, de Britten en de Spanjaarden.
Onze geboorteland, waar we onwillekeurig steeds naar terugkeren als een zwaluw na een lange winter.
Als een pad die ieder jaar welgemoed koers zet naar dezelfde vijver als zijn voorouders, ook als die poel allang is bedekt met een rubberen tegel en een wipkip in een Vinex-wijk.
En daarom is vier mei zo belangrijk.
De enige datum die wij, Nederlanders gezamenlijk voelen.
In een stil gebed van twee minuten.
Vier vier mei in jezelf.
Zonder te luisteren naar comité’s en politici, naar actiegroepen en lobbyclubs.
Zonder ruzie te maken, zonder kransen te leggen, zonder je stem te verheffen. En als een onverlaat dat toch doet, laat hem dan maar schreeuwen. En focus op de moedige mensen die we in de tijd zijn verloren.
De onzichtbare wortels die ons in de klei houden en zorgen dat we niet wegdrijven in een zee van waan en leugens.
Vier mei zijn wij, Nederlanders twee minuten verbonden. Dan leven we twee minuten in de waarheid. En zijn we twee minuten echt vrij.
Vier Mei is geen leugen.
Wat ze er wel van willen maken.
Omdat zelfs twee minuten oprechtheid en vrijheid hen te veel is.
Hen angstig maakt.
Vier mei is van ons, de Nederlanders, dan herdenken we onze doden.
Dat pakken ze ons nooit af.
En vijf mei zul je vragen?
Ik vier die fake bevrijding niet.
Ik vier het verzet. Van nu en toen.
De moed van mensen die niet buigen. De moed die ons vrij maakt onder iedere tirannie.
De ware vrijheid zit in onszelf.
Ik leef voor mijn werk. Wil je mij supporten? Dat kan hier…

Vind je mijn werk goed, mooi of zelfs belangrijk? Deel deze post dan zoveel mogelijk! Ook kun je mijn werk ondersteunen met een donatie!
3 May 2025 at 20:46
Blij dat er meer mensen hetzelfde denken en en de zgn bevrijding en het zgn Oranjehuis fake zijn , net als Bea,WILLEM en MAX!!!
3 May 2025 at 20:49
IJzersterk!!!
Ons koningshuis is sowieso nep. Hadden ze in 45 nooit meer terug moeten laten komen.
3 May 2025 at 20:53
Dank namens mijn opa’s leden van het verzet beide gefusilleerd in de oorlog… Hen gedenk ik en ik houd het gevoel levend.
3 May 2025 at 21:06
4 mei is net zo fake als 5 mei. Het zijn melodramatische toneelstukken voor bange mensen. Zoals de massa met de rechterarm gestrekt omhoog stond toen het herrenvolk in mei 1940 ons land binnen marcheerden, zo liet de goegemeente zich ook injecteren met een experimentele gentherapie. We zijn een land van meelopers en deugers en dat weten degene die de VN agenda’s over ons uitrollen. Nederland is het braafste jongetje van de klas.
3 May 2025 at 22:52
Ik dacht dat ik het toch redelijk duidelijk had beschreven. Wat ze er van maken is fake. Daarom moet je je er ook niks van aantrekken en gewoon je eigen plan trekken. Herdenken en eren is heel belangrijk. Maar doe het op je eigen manier.
4 May 2025 at 09:01
Idd
4 May 2025 at 15:18
Zoist
Mee eens, dus!
6 May 2025 at 17:02
Wij noemen dat in Nederland “TOLERANT “ ……🙃🥴……👋
3 May 2025 at 21:12
Fantastisch en de waarheid! Nld leeft in een leugen.
3 May 2025 at 21:54
Dag Jan, ik vroeg me af , al lezende: waar wil je naar toe? tot de laatste regels, 4 mei is van ons, dan gedenken we onze doden. Mijn grootvader is in Dachau omgekomen, dus je zou denken dat zijn zoon, mijn vader, met mijn moeder naar de jaarlijkse 4 mei-herdenkingsbijeenkomsten zouden gaan, maar nee, zij hadden geen behoefte aan herdenkingen met grote massa’s mensen, die zij niet kenden. De verschrikkingen die mijn ouders niet bespaard zijn gebleven, hebben hen wel strijdbaar gemaakt zonder ten onder te gaan in wrok en haat tegenover de vijand. Mijn vader wist en heeft ervaren dat het Duitse volk niet slecht kon zijn. Overigens is mijn grootvader destijds in 1943 verraden door een NSB-er die aangifte deed bij de toenmalige Nederlandse Veiligheidsdienst.In zijn huis aan de Ruysdaellaan in het Spiegel werden duitse soldaten ingekwartierd, mijn grootvader afgevoerd naar Vucht en daarna naar Dachau, mijn grootmoeder overleed enkele jaren na de oorlog in de Godelinde-stichting na een longontsteking, maar ik denk meer aan verdriet. Mijn ouders vertelden ons kinderen in eenvoudige woorden dit verhaal en veel werd ook niet verteld, maar dat ze er geestelijk sterk uitgekomen zijn, dat heeft mij gevormd tot wat ik nu ben. Op 4 mei herdenken we onze doden, op onze eigen Nederlandse manier, al zijn we dan niet soeverijn, dat is maar een woord, ik weet niet eens hoe je het schrijft. 5 mei: blij als die dag voorbij is voor mij….
3 May 2025 at 22:35
Indrukwekkend Adriana.
3 May 2025 at 21:59
Daar komt het inderdaad op neer Jan!
3 May 2025 at 22:28
Levendige verwoording van de waarheid. De waarheid zal u vrijmaken.
Leestip voor nog meer waarheid;Two World Wars and Hitler (Jim MacGregor, John O’Dowd), it turns out that Hitler was set up by the American and British intelligence services, which were directed by corrupt and criminal politicians. Behind those were the banks, including some Jewish ones. Ditto communism, both World Wars, the Cold War.
4 May 2025 at 07:44
Jup, Hitler was voor de 2e wereldoorlog in Engeland voor “studie”. Hardnekkig gerucht dat hij onderdeel was van het engelse spionnen netwerk. Dat zou ook de enorme militaire flaters verklaren, waarbij Hitler feitelijk zijn eigen staf tegenwerkte bij Duinkerken, in de slag om Kursk en later op D-Day (het romantische sprookje dat ie sliep toen de Duitse pantsertroepen moesten worden ingezet, zogenaamd niet gestoord mog worden en die tanks daar dus duimen zaten te draaien).
En dan nu met de onthulling van Argentinie dat Hitler zijn laatste dagen daar heeft gesleten en pas in de 60-er jaren is overleden, met nalating van twee dochters (Merkel en …?).
4 May 2025 at 09:07
Idd wat een wereld eej!!!
3 May 2025 at 22:56
Weer ijzersterk Jan!
4 May 2025 at 01:41
Je moet zo zien, door corona weten wij, dat we verkocht en veraden zijn, de grootste fout die zo ooit hebben gemaakt.
4 May 2025 at 07:50
Zo denk ik dat het internet de grootste fout was die ze hebben gemaakt. Ze hebben de infrastructuur nodig voor hun controle grid, maar het gaf en geeft ons voor het eerst in de geschiedenis de mogelijkheid met de snelheid van het licht te communiceren met de rest van de wereld, data te vergelijken en elkaar te informeren. Daarvoor was het elk dorp/land voor zich.
4 May 2025 at 23:57
Maarrr….. wat doe je er aan?
4 May 2025 at 07:55
Mooi stuk van je en voor mij waar . Dank . Met name het deel over de soevereiniteit van deze provincie van ……. . Ik deel mijn eigen tekst voor deze dag met je . Hierbij .
Vrijheid
woont in je Hart , in Je Ziel en heeft geen oorlog of herdenking nodig .
Wie vrij is in zijn Hart en Ziel kan geven , schenken zonder iets terug te vragen .
Wie vrij is zal zich nooit naar een oorlog laten sturen of zijn kinderen laten gaan.
Wie vrij is weet dat elke oorlog gefinancierd wordt aan beide kanten door dezelfde mensen die niet vrij zijn . Kinderen worden vroeg op school geleerd over de oorlogen maar nooit over de Liefde .
Mijn kinderen zijn tijdens de beroemde griepperiode opgejaagd door de Nederlandse politie .
Zo dichtbij is en was polarisatie . Avondklok in Nederland toegestaan door elke burgemeester in dit land . Diezelfde burgemeesters staan morgen weer kransen te leggen , Hallo weet u het nog !
Met herdenken houden we oorlogen in stand omdat we herdenken wat was en niet bezig kunnen zijn met Vrede, Vriendschap en de Vrijheid in jezelf . Door films ,social media ,games raken we gewend aan geweld maar niet aan de Liefde, Vriendschap ,Compassie en het Leven zelf .
Door de 2e wereldoorlog heeft mijn Moeder nooit een Vader gekend en ik geen Opa . Mijn andere Opa zat in kamp Amersfoort aangelegd en bewaakt door Nederlanders. Geen woord heeft hij gedeeld , zijn nummer tattoo nooit laten zien . Oorlog werkt door , generatie na generatie .
Het enige voordeel van oorlog en onderdrukking is dat de mensheid de kans heeft om voor Liefde en Vrede te kiezen en dat niemand zich meer naar een oorlog laat sturen of gaat.
Morgen ga ik meelopen in de stille tocht van Steenwijk en zal het verdriet van mijn Moeder herdenken . Ik herinner als de dag van gisteren haar verdriet om haar Vader . Hij ging , koos voor verzet ,koos voor de dood . Vrijheid woont in Jezelf net als Verzet . Wie voor Vrijheid in Hart en Ziel kiest voor voor stil Verzet om nooit ,never en niet je te laten sturen in een oorlog en te kiezen voor Vrijheid , te kiezen om die ander , onvoorwaardelijk , autonoom en in Vrijheid in je Hart te ontmoeten .
Ik hoef Vrijheid niet te vieren want ik ben Vrij ,
Anthonie C.
3 mei 2025
4 May 2025 at 09:15
Prachtig!!!!!
4 May 2025 at 07:58
Mijn moeder zei altijd dat de waarheid op het kerkhof ligt. En inderdaad, tegenwoordig zien wij helaas steeds vaker mensen dood gaan aan de ziekte van plots. U weet wel, dat komt door de klimaatverandering. Of door de slechte leefstijl zeggen ze dan…
4 May 2025 at 09:39
Interessant onderwerp.
Hoe dan ook, realiteit was dat west-Europa toch heel wat beter af was dan oost-Europa na mei 1945.
Over 4 mei ben ik het eens. Mijn ouders hebben de oorlog meegemaakt. Mijn oom heeft het niet overleefd. Zo heeft iedere Nederlandse familie wel een kruis te dragen. En dit herdenken we tijdens die 2 minuten stilte op 4 mei. Gewoon in stilte, voor onszelf. Overigens denk ik wel eens vaker aan die oorlog, zeker nu..
Erg vervelend en bijzonder storend dat er weer zo’n ophef over wordt gemaakt. Typisch voor de krankzinnige tijd waarin we leven.
4 May 2025 at 10:28
Mijn vader was in de 2e WO een tiener en mocht nog niet mee vechten, maar deed wel samen met zijn broer een beetje verzetswerk (briefjes rond brengen).
Maar is wel naar Indonesië gegaan als soldaat om de mensen te bevrijden (dacht hij). Helaas besefte hij jaren later dat het allemaal bedrog was geweest van onze regering.
Maar toen had je geen internet om de waarheid op te kunnen zoeken…
Slot conclusie: regeringen/ machthebbers zijn niet te vertrouwen.
Toen niet en nooit niet!
4 May 2025 at 11:44
Veel nazi collaborateurs kregen na de oorlog gewoon weer belangrijke functies. Dat was voor veel verzetsmensen een heel bittere pil. Een aantal hebben nederland daarom voorgoed verlaten. Ons koningshuis vormt een staat binnen de staat. Haar volgers en beschermers zijn bevlogen fanatiekelingen die alles ondergeschikt maken aan het dienen daarvan, en daarvoor beloont worden. Heel feodaal, als regering trouw beloven aan een koning die helemaal niets heeft met zijn thuisland, anders dan het te verachten er maximaal van te profiteren.
4 May 2025 at 15:38
Mooi, 80 jaar vrijheid…
Nu in Roemenië een onwelgevallige verkiezingsuitslag onklaar gemaakt is,
Nu in Frankrijk Marine Le Pen met een onevenredige straf de mond gesnoerd is,
Nu invloedrijke andersdenkenden door justitie vervolgd worden,
Nu men in Duitsland de AfD verbieden wil…
Het is helaas één groot afleidend deugcircus geworden.
5 May 2025 at 00:14
Het is en was één grote schijtbende! Wie moet je nog geloven tegenwoordig? Ik heb niets met geloven, nooit gehad, en ben vrij geloof ik, hahaha.
Johannes, mijn vriend, bedankt weer voor jouw werk. Ik word er blij van als jouw naam in mijn mailbox verschijnt.
5 May 2025 at 05:36
De opa van Donner heeft het Grondwettelijk Hof afgeschaft en Art.120 ingevoerd om het koningshuis te redden anders was het verzet in opstand gekomen.
https://www.denederlandsegrondwet.nl/id/vkugbqvdyczx/artikel_120_constitutionele_toetsing
5 May 2025 at 16:01
Ah, interessant.
5 May 2025 at 10:28
Wat een mooi artikel. Zo duidelijk.
Mijn vader zat in het verzet en werd verraden door het verzet. Vele waren Communisten en mijn opa had een bouwbedrijf. Mijn opa kreeg dreigbrieven van de NSB. Mijn vader werd 21 jaar, in 1944 in een Duits concentratie kamp. Hij kon ontsnappen maar na de oorlog kregen mijn grootouders een brief van de Overheid dat hun zoon was gefusilleerd in Duitsland. Gelukkig was hij al thuis.
Zij zijn vertrokken omdat er een bouwstop was, terwijl er woningnood was.
5 May 2025 at 16:01
Wat een heftig verhaal.
5 May 2025 at 23:49
https://www.martinvrijland.nl/nieuws-analyses/het-is-pas-bevrijdingsdag-als-je-de-bevrijdingsleugen-doorziet/
5 May 2025 at 23:51
https://lovkap.blogspot.com/
6 May 2025 at 17:38
Ik sta het deze keer toe, maar links zonder enige context vind ik eigenlijk geen echte reacties. Iets meer liefde erin ajb,
7 May 2025 at 22:10
Hallo Jan. Ik schrijf vanuit Sevilla, Spanje en kom naar je blog (op zoek naar informatie over de misdaden van MH17 en Bellincat, voor een documentaireserie over het onderwerp; ik heb het uiteindelijk opgegeven), behalve om me te verdiepen in de mistige wereld van je samenleving en gebeurtenissen die hier onbekend zijn vanwege de viering van verschillende herdenkingen (hier bijvoorbeeld geen woord over 30 april 1939, de Dag van de Overwinning van Franco – de dag ervoor werd mijn grootvader, kapitein van de generale staf van de Spaanse Republiek, als generaal op Plaza overgedragen, aangezien al zijn superieuren al in ballingschap waren of op weg waren daarheen, de stad Valencia, de feitelijke hoofdstad, in die tijd, van de Legitieme Regering – en aan de andere kant talloze documentaires over 8 mei en de laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog, terwijl de zenders die ze uitzenden Engelstalig zijn (ze vermelden nooit dat Spaanse Republikeinen Parijs bevrijdden, onze guerrillastrijders het zuiden van Frankrijk bevrijdden van Bordeaux tot Montpellier, of degenen die vochten in het Rode Leger – ja, de fascistische Blauwe Divisie): het is algemeen bekend dat op dit moment bijna de gehele geschiedenis van de mensheid draait om Engeland (zelfs niet Groot-Brittannië) en de Verenigde Staten, hoewel beide, kortom, tijdelijke anekdotes zijn van de twee laatste rijken. Los van jouw bijzonderheden – zei ik al – merk ik een spoor van dezelfde ontmoediging en verbijstering over de tijd waarin we leven.
Onze veelbesproken en voorbeeldige overgang naar democratie is absoluut niet wat het lijkt. Koning Juan Carlos I was drie jaar lang dictator en erfgenaam van Franco. Er werd geen grondwettelijk proces gevoerd, maar hij kocht de aanhangers van Franco om met garanties en politieke en economische privileges: hij liet in de amnestie voor politieke gevangenen van 1977 alle misdaden opnemen die waren gepleegd sinds 17 juli 1936 (staatsgreep tegen de Republiek); Dat wil zeggen, de staatsgreep, oorlogsmisdaden, collaboratie met de nazi’s, martelingen, schietpartijen, moorden, politieke en arbeidsvervolgingen, concentratiekampen (mijn grootvader 8 jaar) met dwangarbeid en slavernij, summiere processen (in het geval van mijn grootvader werd de doodstraf summier uitgesproken), misdaden tegen de mensenrechten gedurende 40 jaar, diefstal van eigendommen van mensen vóór hun ballingschap, van krijgsgevangenen en van mensen die in de strijd zijn omgekomen, enzovoort.
Omdat Franco Juan Carlos I tot zijn erfgenaam benoemde (na zijn vader, de koning in ballingschap), werd hij rijk door zaken te doen (via commissies) met zakenmannen en Arabische koningen. In 1974, als waarnemend staatshoofd (Franco lag in het ziekenhuis) na een demonstratie van Marokkanen die een deel van de Spaanse Sahara opeisten (ondanks de weigering van de VN), hoewel het leger, de VN, Europa en Washington, ministers, enz. hem aanraadden dat het interne propaganda van Rabat was (de grens was bewaakt en verdedigd met de beste troepen en wapens, met de marine en de luchtmacht – Marokko had er geen – en zelfs met de steun van het Polisariofront, de onafhankelijkheidsstrijders, bereikte hij plotseling een akkoord met Hassan II, de Sahara werd verdeeld tussen Mauritanië en Marokko onder de soevereiniteit van Spanje. In plaats daarvan gaf hij bevel tot de onmiddellijke eenzijdige terugtrekking van Spanje: Hassan II (de koning is de wettelijke eigenaar van alle industrie in het land) en Juan Carlos I verdeelden het eigendom van de onteigende fosfaatmijnen van het Spaanse staatsbedrijf dat ze exploiteerde!
Tijdens zijn regeerperiode (er was een afspraak met de media om niet over zijn informele leven te praten; hij had ook minnaars) en zelfs vandaag de dag nog, blijft hij dergelijke zaken doen. Altijd met een frontman: Manuel Prado en Colón de Carvajal, erfgenaam van de ontdekker en persoonlijke vriend van hem, werd meerdere malen tot gevangenisstraf veroordeeld (hij heeft er slechts 2 maanden uitgezeten) omdat hij in opdracht van de monarch optrad (en die laatste gebruikte in 1983 600 miljoen pta van de staat – € 3.600.000 – in het geheim om hem te redden van de ETA). Om mogelijke juridische aanklachten te ontlopen, woont hij nu in Dubai (hij heeft geen immuniteit meer).
Het ‘opstellen’ van de Grondwet door het Congres en de Senaat, na verkiezingen onder Franco’s Kieswet, was fictief (er waren in werkelijkheid 6 politici: 4 van nationale partijen, één Bask en één Catalaan) en ⅓ van de vertegenwoordigers was door de koning benoemd (net als onder Franco). Ook heeft hij tijdens zijn regering volledige immuniteit voor zichzelf vastgelegd in de Grondwet. Deze politici hebben een ondemocratisch kiesstelsel gecreëerd, waardoor het voor nieuwe partijen heel moeilijk is om in het parlement te komen en waardoor verkiezingsfraude wordt vergemakkelijkt. Er was zelfs geen sprake van financiële compensatie, terwijl de economische macht in handen bleef van Franco’s collaborateurs. De belangrijkste bedrijven en zakenlieden van het land (erfgenamen) stammen uit die tijd. We hebben te maken met een farce van democratie: een vierjarige dictatuur met nul burgerparticipatie en nul transparantie.